Home > Our Achievements > Achievements by Students > Core Curricular Activities > 2017

2017



English

COMPETITION  AWARD NAME (ACHIEVEMENT) 7
 The Queen’s Commonwealth Essay Competition  3 Gold (Lai Yi Yi; Ng Zi Xuan; Yeong Jia Rui)
 14 Silver
 9 Bronze
 Primary School Debate Open (PSDO)  2 Good Speaker Award (Preliminary Rounds)
 Tales of 'S' Civica Essay Competition  1 Story Published 
 National Spelling Championships  1 Top 15 in the finals of Spelling Bee 
 Trinity College London - Speech and Drama Examinations Nov 2016  5 Distinction Grade 1 
 9 Merit Grade 1 
 31 Distinction Grade 2 
53 Merit Grade 2  

Mathematics

COMPETITION AWARD NAME (ACHIEVEMENT)
 Raffles World Contest (P3 to P6) 
P1 to P6 from 2017 onwards
 P3: 11 Distinctions
 P4: 1 High Distinction (Gabriel Tang Koon Hey, P4-7)
 P5: 5 High Distinctions (Kyrie Ng Boon See, P5-1, Umar Rashad Bin Rahiman, P5-3, Liang Yi Kuan, P5-7, Drew Micheal Terren Ramirez, P5-8, Phee Wayne, P5-8)
 P6: 1 High Distinction (Lai Yi Yi, Summer, P6-8)
SMOPS (Hwa Chong) only P6
P5 introduced from 2017 onwards
2 Platinum ( Drew Michael Terren Ramirez, P6-8, Koh Qi Ze Daelan, P5-8)
2 Gold (Yeong Jia Rui, P6-8, Sng James Sun Jie, P6-9)
6 Silver (1 P5 and 5 P6)
7 Bronze (P6)
 National Mathematical Olympiad Singapore (NMOS) P3 to P5
(P1 to P5 from 2017 onwards)
P1: 2 Credit, 1 Distinction
P2: 5 Credit, 5 Distinction
P3: 1 Bronze
P4 + P4 GEP
1 Bronze
2 Silver
7 Honourable Mention
P5 + P5GEP
6 Gold (Liang Yi Kuan, P5-7, Xu Zi Yu, P5-7, Koh Qi Ze Daelan, P5-8, Drew Michael Terren Ramirez, P5-8, Ethan Yap Jien Vern, P5-8, Rayson Tan You Shen, P5-8)
12 Silver
13 Bronze
School Award: Top 5 (Drew Michael Terren Ramirez, Xu Zi Yu, Koh Qi Ze Daelan, Liang Yi Kuan)
Top 30 Individual Awards
P5: 16 pupils were selected for Special Round
NUS Poster Competition
Outstanding Award (Caitlin Agus, P4-7)


Science

SUBJECT AWARD NAME (ACHIEVEMENT)
UNSW
ICAS Science
P5:
6 High Distinctions, 17 
Distinctions, 32
Credit, 2 Merit
P6:
6 High Distinctions, 30
Distinctions, 31
Credit, 10 Merit
Raffles Science Olympiad 1 Silver
2017 East Zone Marine Aquascaping Competition 3rd Prize
SPSO (Singapore Primary Science Olympiad) 2 Gold
2 Silver
1 Best Practical Individual
1 boy selected to be in the international Science Olympiad Team representing Singapore
Think Challenge Certificate of Participation


Chinese 

SUBJECT AWARD NAME (ACHIEVEMENT)
SAY IT OUT! Mandarin Public Speaking Programme 1 Top 10 Winner
11th YMCA Mandarin Speaking Awards (Lower Primary Category ) Winner
Singapore Malaysia Bilingual Olympiad (SMBO)  2 Top 30 Winners


GE

SUBJECT AWARD NAME (ACHIEVEMENT)
Individualised Research Study (IRS)1 Gold
Luke Tse Yat Hei (P5/8 Grace)
Tan Jun Yong (P5/8 Grace)
2 Silver
Innovation Programme (IvP) 2 Distinctions
Chan Rong Deng, Ethan (P5/2 Joy)
Ignatius Quek Shang Kun (P5/8 Grace)
6 Merit
Singapore Malaysia Bilingual Olympiad (SMBO) National
2nd Place:
Kyria Koh (P5/6 Faith)
Lim Joash (P5/8 Grace)
Rexton Teoh (P5/8 Grace)
Yi Xuan (P5/7 Hope)
Team Alternates Challenge
2nd Place: Guan Zilu (P5/8 Grace)
3rd Place: Kirstin Kwok Ning Xuan (P5/8 Grace)
Global Issues Problem Solving (GIPS) National
2nd Place: Ng Zi Xuan (P5/8 Grace)
3rd Place: Arissa Binte Kamaruzaman (P5/8 Grace)
4th Place: Ian Tan Sui Yuan (P5/8 Grace)
International
3rd Place: Ng Zi Xuan (P5/8 Grace)
6th Place: Arissa Binte Kamaruzaman (P5/8 Grace)