Home > Our Achievements > Achievements by Students > Co-Curricular Activities > 2018

2018

Clubs & Societies CCA

CCA AWARD NAME (ACHIEVEMENT)
Chess

National School Individual Chess Championships

Junior Div Girls East Zone - 2nd Placing

Senior Div Boys East Zone - 2nd Placing

Junior Div Boys East Zone - Merit

Lower Junior Div Boys East Zone - Merit

Senior Div Boys East Zone - Merit

Senior Div Girls East Zone – Merit


National School Team Chess Championships

Under 11 East Zone – 1st Placing & 3rd Placing

Under 11 East Zone (Girls) – 2nd Placing

Under 9 East Zone – 1st Placing

Scrabble

Inter-Schools National Championships (Team Event) 

Cup Category (Junior Div) - 1st Placing

Cup Category (Senior Div) - 1st Placing

Super Junior Div - 2nd Placing Overall

Plate Category (Senior Div) - 3rd Placing

Cup Category (Junior Div) - 4th Placing

Super Junior Div - Merit

Inter-Schools National Championships (Individual Event) 

Cup Category (P3 Junior Div) - 1st Placing

Plate Category (P6 Senior Div) - 1st Placing

Cup Category (P5 Senior Div) - 2nd Placing

Cup Category (P6 Senior Div) - 2nd Placing

Plate Category (P6 Senior Div) - 2nd Placing

Bowl Category (P5 Senior Div) - 3rd Placing

Cup Category (P4 Junior Div) - 3rd Placing

Cup Category (P5 Senior Div) - 3rd Placing

Cup Category (P6 Senior Div) - 3rd Placing

Bowl Category (P4 Junior Div) - Merit

Cup Category (P5 S­enior Div) - Merit

Plate Category (P4 Junior Div) – Merit
Plate Category (P5 Senior Div) - Merit

Plate Category (P6 Senior Div) – Merit

 

Super Zonal Scrabble Competition

Super Junior Div – 3rd Placing

East Zone Junior Div – 1st & 2nd Placing

Super Zonal Junior Div – 1st & 4th Placing

Super Zonal Senior Div – 1st & 3rd Placing

Super Junior Div – Best School Player Award

Junior Div – Best School Player Award


Jurong Green CC Open Scrabble Championships

2nd Placing & Merit



Performing Arts CCA

CCA AWARD NAME (ACHIEVEMENT)
Choir

Singapore Youth Festival Arts Presentation 
Certificate of Accomplishment

Guzheng
Singapore Youth Festival Arts Presentation 
Distinction
Malay Dance
Singapore Youth Festival Arts Presentation 
Certificate of Accomplishment
Modern Dance
Singapore Youth Festival Arts Presentation 
Distinction
String Ensemble
Singapore Youth Festival Arts Presentation 
Distinction




Sports & Games CCA

CCA AWARD NAME (ACHIEVEMENT)
Volleyball

National Schools Games Volleyball Championships

Senior Boys – 4th Placing

Netball

National Schools Games Netball Championships  
Senior Div – 2nd Placing

Junior Div – 4th Placing 

Hockey
National Schools Games Hockey Championships
Senior Div – 1st Placing
Junior Div – 2nd Placing

Sailing

National Schools Games Sailing Championships (Individual)

Senior Div Girls Optimist – 3rd, 4th, 7th & 8th Placing
Senior Div Boys Optimist – 3rd, 4th & 5th Placing
Junior Div Girls Optimist (White Fleet) – 1st, 3rd & 8th Placing
Junior Div Girls Optimist (Green Fleet) – 3rd & 7th Placing
Junior Div Boys Optimist (White Fleet) – 7th Placing
Junior Div Boys Optimist (Green Fleet) – 2nd, 3rd & 4th Placing


National Schools Games Sailing Championships (Team)
Senior Div Girls (Team) – 1st Placing
Senior Div Boys (Team) – 2nd Placing

NSC Cup Series 2 (Gold Fleet)
Open Div – 1st Placing
Under 12 Div – 1st & 4th Placing

Singapore National Sailing Championships
Novice Award – 2nd & 3rd Placing
Silver Fleet Open Div – 5th Placing

Singapore Youth Sailing Championships
Gold Fleet Under 12  – 5th Placing
Silver Fleet Novice Category – 1st, 2nd & 3rd Placing
Silver Fleet Under 10 – 5th Placing
Silver Fleet Open Div – 7th Placing

Table Tennis

National Schools Games Table Tennis Championships
Senior Girls – 4th Placing

Crocodile Cup Challenge
Top 8 Placing



Uniformed Groups CCA

CCAAWARD NAME (ACHIEVEMENT)
Boys Brigade

Archery Junior Shoot (Individual)

Category A – 1st, 2nd, 3rd, 4th & 6th Placing
Category B – 3rd Placing

Archery Junior Shoot (Team)
Category A – 1st Placing
Category B – 4th & 5th Placing

Adventure Quest
Gold Honour Roll

Character Quest
Gold Award

Girls Brigade
National Drill Competition
Bronze Award

External CCAs

CCA AWARD NAME (ACHIEVEMENT)
Dance

Asia Arts Festival

8 & Under Acrobatics Solo Category – Silver Award

8 & Under Song & Dance Troupe Category – Gold Award

10 & Under Acrobatics Trio Category – Silver Award

Commonwealth Society of Teachers' of Dancing (CSTD) Asia Pacific Dance Competition

Open Category Acrobatics Solo/Duo/Trio – Honourable Mention

Get The Beat Dance
My 1st Solo Category – 5th Placing

8 & Under Song & Dance Troupe Category – 2nd Placing

8 & Under Jazz Troupe Category – 3rd Placing

8 & Under Acrobatics Category – 2nd Placing
Flute
Hong Kong International Music Festival
Children Woodwinds Winner

Vienna Virtuoso Festival
Junior Category – 2nd Placing
Swimming

National Schools Games Swimming Championships

B Div Boys Demo Events 50m Butterfly/50m Backstroke – 3rd Placing

B Div Boys Demo Events 50m Butterfly/50m Freestyle – 4th Placing

B Div Boys Main Events 200m Individual Medley – 3rd Placing

D Div Boys Demo Events 50m Butterfly/50m Backstroke – 3rd Placing

D Div Boys Main Events 200m Individual Medley – 3rd Placing

D Div Girls Demo Events 50m Butterfly/50m Backstroke – 1st Placing

D Div Girls Demo Events 50m Butterfly/50m Freestyle – 2nd Placing

D Div Girls Main Events 100m Butterfly – 1st Placing

D Div Girls Main Events 50m Butterfly – 3rd Placing

Taekwondo

National Schools Games Taekwondo Championships (Poomsae)

Junior Div Girls Red 1 (Black Stripe) – 4th Placing

National Schools Games Taekwondo Championships (Kyorugi)

Junior Div Boys Under 36 kg – 2nd Placing

Junior Div Boys Under 40 kg – 3rd Placing

Junior Div Boys Under 52 kg – 1st Placing

Junior Div Girls Under 32 kg – 1st Placing

Track & Field
National Schools Games Track & Field Championships 
D Div Girls 600m – 1st Placing
 Wrestling
SG Wrestling National Open and Trials 
Freestyle Kids (6-8) Under 29kg – 3rd Placing
Freestyle Kids (9-10) Under 35kg – 1st Placing

Inter-club Friendship Meet
2nd Placing 
Wushu 
National Schools Games Wushu Championships (Junior Div Boys)

Long Weapon 1st International Nan Gun (Southern Cudgel) – 1st Placing

Quanshu 1st International Nanquan (Southern Fist) – 1st Placing

Short Weapon 1st International Nan Dao – 1st Placing