Home > Our Achievements > Achievements by Students > Co-Curricular Activities > 2018

2018

Aesthetics CCAs

CCA AWARD NAME (ACHIEVEMENT)
Choir Singapore Youth Festival Arts Presentation - Certificate of Accomplishment
Guzheng Singapore Youth Festival Arts Presentation - Distinction
Malay Dance Singapore Youth Festival Arts Presentation - Certificate of Accomplishment
Modern Dance Singapore Youth Festival Arts Presentation - Distinction
String EnsembleSingapore Youth Festival Arts Presentation - Distinction


Sports and Clubs

CCA AWARD NAME (ACHIEVEMENT)
Volleyball Singapore Youth Festival Arts Presentation - Certificate of Accomplishment
Netball

 NSG Netball Championships 

Junior Division Girls (East Zone) – 4th Team Placing

Senior Division Girls (East Zone) – 2nd Team Placing 

Hockey NSG Hockey Championships Senior Division Boys – 1st Team Placing

Sailing NSG Sailing Championships 
Senior Division Boys – 2nd 
Team Championships
Senior Division Girls – Champion

Junior Division Boys Optimist; Green Fleet - 2nd, 3rd, 4th Individual Placing, White Fleet - 7th Individual Placing

Junior Division Girls Optimist; Green Fleet - 3rd and 7th Individual Placing, White Fleet – 1st, 3rd, 8th Individual Placing

Senior Division Boys – 2nd Team Placing

Senior Division Boys Optimist – 3rd, 4th, 5th Individual Placing

Senior Division Girls – 1st Team Placing

Senior Division Girls Optimist – 3rd, 4th, 7th, 8th Individual Placing

Chess National School Individual Chess Championships
Lower Junior Div Boys East Zone - Merit
Junior Div Girls East Zone - 2nd Placing
Junior Div Boys East Zone - Merit
Senior Div Boys East Zone - Merit and  2nd Placing
Senior Div Girls East Zone - Merit
Scrabble Inter-Schools National Championships (Team Event) 
Junior Div (Cup Category) - 1st and 4th Placing
Super Junior Div (Overall) - 2nd Placing
Super Junior Div - Merit
Senior Div; Cup Category - 1st Placing, Plate Category - 3rd Placing

Inter-Schools National Championships (Individual Event) 
P3 Junior Div (Cup Category) - 1st Placing 
P4 Junior Div;
Cup Category - 3rd Placing,
Bowl Category - Merit,
Plate Category - Merit 
P5 Senior Div;
Cup Category - 2nd Placing,
Bowl Category - 3rd Placing,
 Cup Category - 3rd Placing,
 Cup Category - Merit,
Plate Category - Merit 
P6 Senior Div;
Plate Category - 1st Placing,
Cup Category - 2nd Placing,
Plate Category - 2nd Placing,
Cup Category - 3rd Placing,
Plate Category - Merit 
Table Tennis NSG Table Tennis Championships Senior Division Girls (East Zone) – 4th Team Placing


External CCAs

CCA AWARD NAME (ACHIEVEMENT)
Wushu NSG Wushu Championships Junior Division Boys 
Long Weapon 1st International Nan Gun (Southern Cudgel) – 1st Individual Placing
Quanshu 1st International Nanquan (Southern Fist) – 1st Individual Placing
Short Weapon 1st International Nan Dao – 1st Individual Placing
International Wushu Competition (Overall) – Gold Award
Track and Field NSG Track & Field Championships D Division Girls 600m – 1st Individual Placing
Swimming NSG Swimming Championships 

B Division Boys
50m Butterfly/50m Backstroke – 3rd Individual Placing,
50m Butterfly/50m Freestyle – 4th Individual Placing,
200m Individual Medley – 3rd Individual Placing

D Division Boys
50m Butterfly/50m Backstroke – 3rd Individual Placing,
200m Individual Medley – 3rd Individual Placing

D Division Girls
50m Butterfly/50m Backstroke - 1st Individual Placing,
50m Butterfly/50m Freestyle - 2nd Individual Placing,
100m Butterfly – 1st Individual Placing,
50m Butterfly - 3rd Individual Placing

Taekwondo NSG Taekwondo (Kyorugi) Championships 
Junior Division Boys
Under 36 kg - 2nd Individual Placing,
Under 40 kg - 3rd Individual Placing,
Under 52 kg - 1st Individual Placing

Junior Division Girls
 Under 32 kg - 1st Individual Placing

NSG Taekwondo (Poomsae) Championships

 Junior Division Girls Red 1 (Black Stripe) - 4th Individual Placing


WrestlingSG Wrestling National Open and Trials
Freestyle Kids
(9-10) Under 35kg - 1st Placing,
(6-8) Under 29kg - 3rd Placing